Povinná maturita z matematiky neustále rozděluje laickou i odbornou veřejnost. Od zastánců povinné maturity velmi často slyšíme argumenty typu, že „jim to také neuškodilo“, nebo že maturita z matematiky pomáhá tříbit logické myšlení.

Ministr školství za ANO Robert Plaga, který chce zrušit povinnou maturitu z matematiky, argumentuje tím, že se nejprve musí změnit to, jak se matematika učí. Navíc vláda navrhuje všech zkoušek státní maturity jen na didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z jazyků by měly být součástí školní části. 

Z vlastní zkušenosti učitele na gymnáziu vím, že maturita z matematiky je opravdu strašák. Data CERMATu jsou neúprosná. Kupříkladu mezi žáky na SOŠ v roce 2019 neuspělo nebo zkoušku nekonalo celkem 36,6 % přihlášených prvomaturantů, což není zanedbatelné číslo. Na učilištích bylo neúspěšných ještě více, a to 50 %. Reputaci maturitě zachraňují gymnazisté, u nichž si v jarním termínu muselo počkat na vysvědčení jen 9,5 % (u prvomaturantů z lyceí to bylo 19,2 %).

„Chceme svobodnou volbu mezi cizím jazykem a matematikou,“ řekl v při lednovém projednávání v parlamentu poslanec za Piráty Lukáš Bartoň. Někteří poslanci si vzali na paškál celou úroveň vzdělání, jako poslanec za ANO Jiří Bláha. „Dneska jsme se dostali do stavu, že lidé s vysokoškolským titulem nejsou schopni zvládnout práci obyčejných dělníků, ale nemyslím teď manuální, ale ty myšlenkové pochody. Prostě nejsou to schopni domyslet, dopočítat, posunout v rovině logického uvažování.“ Uvádí se to v článku internetových novin www.idnes.cz, kde je také anketa veřejnosti. A podle té zastánci matematiky stále vedou. 

PH

Leave a Comment